Kontrast
Rozmiar czcionki
RATUSZ w Kórniku – neobarokowy, zbudowany ok. 1907r., murowany, dwukondygnacyjny z mansardowym dachem i wieżyczką zwieńczoną hełmem z iglicą. Po kapitalnym remoncie w 2004r. na północno-wschodniej ścianie budynku dobudowano szklane patio, a pod nowym zegarem swoje miejsce znalazł kur, który codziennie ogłasza mieszkańcom, że właśnie wybiło południe. Obecność kura związana jest z koncepcjami, które obrazują historię powstawania nazwy Kórnik. Otóż, jedna z nich głosi, iż na tych terenach występowały niegdyś w dużych ilościach kury leśne, czyli cietrzewie, głuszce, bażanty. Druga natomiast wskazuje, że przed wiekami hodowano tutaj masowo ptactwo domowe. Miejsce, w którym takowe ptactwo zamieszkuje nazywamy kurnikiem – i stąd właśnie rzekomo nazwa. Przywódczą pozycję w kurniku zajmuje kur, stąd też jego miejsce na wieży ratusza, który – jakby nie było – jest siedzibą lokalnego przywódcy, czyli burmistrza gminy. Każdego dnia w południe można w Kórniku usłyszeć pianie tegoż kura, podobnie jak w Poznaniu można zobaczyć koziołki. Co więcej, również w południe można usłyszeć dobiegający z ratuszowej wieży hejnał kórnicki, co z kolei budzi skojarzenia z hejnałem z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie.
RYNEK KÓRNICKI – z XV-wiecznym układem ulic, powstał w wyniku rozszerzenia głównej drogi prowadzącej przez miasto. Otaczające go kamienice mieszczańskie pochodzą z XVIII i XIX w. Na uwagę zasługuje także kryty łamanym dachem gontowym budynek starej poczty z końca XVIII w., znajdujący się przy ul. Poprzecznej.
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p.w. Wszystkich Świętych w Kórniku – gotycki z neogotycką fasadą, wzniesiony w 1437r., ufundowany przez Górków. W II połowie XVIII w. został przebudowany, a w 1826r. gruntownie odbudowany po pożarze. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII i XIX w. W podziemiach kościoła mieszczą się krypty rodziny Działyńskich i Zamoyskich.
„UCHO IGIELNE” – przejście do nieistniejącej już bożnicy żydowskiej, gdzie zgromadzono macewy ze zlikwidowanego w 1940r. cmentarza żydowskiego.
PROWENT – dawny zespół folwarczny z XVIII- i XIX-wiecznymi budynkami zgrupowanymi przy czworobocznym dziedzińcu. W jednym z nich urodziła się laureatka Nagrody Nobla – Wisława Szymborska.
RYNEK BNIŃSKI – z piętnastowiecznym układem urbanistycznym oraz XVIII- i XIX-wieczną zabudową.
RATUSZ w Bninie – barokowy z mansardowym dachem i charakterystyczną wysoką wieżą, wzniesiony w 1777 r.
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p.w. Świętego Wojciecha w Bninie – dawny kościół ewangelicki z 1827 r., od 1945 r. jest kościołem parafialnym. Jego wyposażenie stanowią obrazy, rzeźby, kielichy, a także XV-wieczna ośmioboczna chrzcielnica – pochodząca ze zniszczonego przez faszystów gotyckiego kościoła, zbudowanego w Bninie w II poł. XV w.