Kontrast
Rozmiar czcionki
Podczas sesji Rady Miejskiej w Kórniku, która odbyła się 28 listopada 2011 r. w bnińskim ratuszu, dokonano uroczystego aktu nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Kórnik”. To zaszczytne miano przyznano prof. Andrzejowi Legockiemu oraz prof. Jerzemu Foglowi. Wsród publiczności obecni byli członkowie Kapituły ds. nadawania tytułów Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kórnik oraz Zasłużonego dla Miasta i Gminy Kórnik. Wyróżnieni, przy wtórze dźwięków hejnału Kórnika, z rąk burmistrza Jerzego Lechnerowskiego i przewodniczącego RM Macieja Marciniaka (jednocześnie członka Kapituły) odebrali pozłacane medale pamiątkowe, legitymacje oraz dyplomy aktu nadania.
Prof. Andrzej Legocki zasłużony dla miasta i gminy Kórnik
Z wnioskiem o nadanie tytułu wystąpił Burmistrz Gminy Kórnik – Jerzy Lechnerowski. Kapituła ds. nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kórnik oraz Zasłużonego dla Miasta i Gminy Kórnik zaopiniowała wniosek pozytywnie i rekomenduje Radzie podjęcie uchwały o przyznaniu Panu prof. Andrzejowi Legockiemu tytułu Zasłużony dla Miasta i Gminy Kórnik.
Andrzej Legocki urodził się 21 października 1939 roku w Rychwale k/Konina. W Poznaniu ukończył gimnazjum, a następnie w latach 1956-1961 studiował na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra chemii. Po rocznym stażu zawodowym w Zakładach Zielarskich „Herbapol” przeszedł w Katedrze Biochemii Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, z którą związał się na długie lata. Tu zaczęła się Jego błyskotliwa kariera zawodowa.
W ciągu zaledwie 6 lat pracy w Katedrze Biochemii uzyskał status samodzielnego pracownika naukowego, a mając 38 lat tytuł profesora nauk przyrodniczych. Takie imponujące tempo kariery naukowej profesor zawdzięcza swojemu talentowi, pracowitości i oddaniu pracy naukowej. Ugruntowana w świecie pozycja profesora Legockiego i jego znakomite predyspozycje organizatorskie znalazły uznanie w gremiach PAN poprzez wybór na członka tej instytucji, powierzenie kierownictwa Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN oraz oddziału PAN w Poznaniu. Poprzez ponad 14 lat do momentu wybraniu profesora w marcu 2003 roku na prezesa PAN pełnił funkcję dyrektora tego znakomitego, znanego w świecie Instytutu. Aktywność profesora Legockiego nie ogranicza się do działań w sferze nauki. Dzięki swojej determinacji doprowadził do restytucji - w 2002 roku Fundacji Zakłady Kórnickie zlikwidowanej w latach 50-tych XX wei ku. Od tego czasu jest przewodniczącym Rady Kuratorów Fundacji. Jego działalność związana jest nie tylko z pracą naukową, ogólnopolską ale również stanowi ważny wkład w rozwój Gminy Kórnik. Dzięki prof. Andrzejowi Legockiemu gmina Kórnik przejęła nieodpłatnie od PAN trzy bloki mieszkalne w Dziećmierowie, dzięki temu uzyskała 38 mieszkań komunalnych, co w znaczny sposób poprawiło sytuację mieszkaniową w gminie.
Prof. Andrzej Legocki w znakomity sposób współpracuje z Gminą Kórnik, popierając działania gminy związane z achowaniem(ratowaniem) dziedzictwa kulturowego. Dla naszej gminy działania profesora Legockiego są nieocenione i zasługują na najwyższe uznanie.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Maciej Marcinia